Dorny FPV - wyścigowe i freestyle. Jak zacząć?

Drony sportowe - jak zacząć?
Drony FPV, freestyle, micro, cinema i drony wyścigowe... na co się zdecydować?

Na początku należy zastanowić się do jakich celów ma nam służyć dron i gdzie chcemy latać. Czy chcemy gotowy model czy sami będziemy go składać? Ten poradnik dedykowany jest osobom, które chcą zacząć przygodę z dronami sportowymi i nie wiedzą od czego zacząć.


Opcja 1
Dron FPV Avifly Volat 5" 
Cena: 1399zł 

Na dzień dzisiejszy po prostu najlepsza propozycja.
Volant dostępny jest w kilku wersjach. Wybierzemy:

  • RTF czyli gotowy do lotu dron zaraz po zakupie. Jest złożony z aparaturą RC, goglami wideo, ładowarką i akumulatorem. Aby zacząć naukę nie potrzebujemy nic więcej. Dron przyjdzie z instrukcją obsługi w języku polskim, którym polecimy już chwili i kilku przygotowaniach od momentu jego otrzymania 
  • KIT - wersja do własnego złożenia. Dla wielu osób kluczową przyjemnością lub ogromną satysfakcją jest własnoręczne złożenie modelu. Dzięki temu modelowi będzie to iście proste i przyjemne. Specjalnie przygotowana dokładna instrukcja i fotorelacja poprowadzi nas przez wszystkie etapy składania. 
    Sprawdź tutaj! https://avifly.pl/blog/budowa-drona-5-krok-po-kroku-volant/
    Dla wersji kit potrzebować będziemy jeszcze ładowarki, akumulatora oraz nadajnika. Jakie sprawdź niżej :)


Zalety:

  • Brak konieczności dobierania części oraz ewentualnie własnego składania. 
    Jeżeli nie czujesz się dobrze z lutownicą w ręku lub po prostu cierpisz na brak czasu albo nie wiesz jakie części zakupić ten model jest dla Ciebie.
  • Idealny rozmiar 5" - modele tej wielkości charakteryzują się najlepszymi właściwościami lotnymi i są najbardziej popularne. Idealnie nadają się do zamontowania dodatkowej zewnętrznej kamery, serwis jest tutaj najprostszy ze względu na rozmiar elementów elektronicznych. Nie jest przesadnie duży, służy głównie do latania na zewnątrz a gdy podniesiemy umiejętności na halii i w większych budynkach. 
  • Dostępne całe zaplecze serwisowe i części w PL. 
    Volant jest to nasz autorski projekt. Sama konstrukcja jest świeża i ciągle udoskonalana. W swojej cenie oferuje maksymalnie świeże podzespoły dające niesamowitą przyjemność z latania. Model jest niezwykle wytrzymały, zwrotny i szybki. 
  • Idealny model szkoleniowy oraz do zabaw freestyle - ze względu na cenę (w tym części), wytrzymałość oraz uniwersalność i dostępność części jest to najlepszy obecnie model w swojej klasie na rynku w tym przedziale cenowym

Opcja 2
TinyWhoop HappyModel Mobula7
Cena: 429zł


Jest to zarazem najtańsza i najmniejsza propozycja. Niech was nie zmyli rozmiar drona czyli 65mm. Jest w pełni profesjonalny z całą gammą ustawień, części. Idealny do nauki i zabawy w ciasnych miejscach, domu i dookoła niego. 

Zalety:

  • Bardzo lekka przez co wytrzymała konstrukcja. Niewielkie rozmiary i waga oraz osłonięte śmigła będą dla wielu osób niezaprzeczalnym atutem. Model może latać bardzo spokojnie na akumulatorach 1S lub być bardzo szalonym na 2S - wszystko dostępne w zestawie. Jeżeli nie chce Ci się specjalnie wybierać aby latać w plenerze lub masz mocno ograniczony budżet ten model jest dla Ciebie.
  • Cena - whoopy ze względu na rozmiar są jednymi z tańszych dronów. Ich serwis jest również jednym z najtańszych. 
  • Części zamienne - wszystkie dostępne w ofercie naszego sklepu
  • Mały rozmiar i duże możliwości - modelem możemy latać zarówno w pokoju mieszkania (trzeba mieć nieco większe umiejętności) jak i na zewnątrz w parku czy lesie. Z modelu na akumulatorach 2S (czyli zasilaniu 2 akumlatorami napięcei 7,4V) możemy wykrzesać prawdziwego tygrysa, który pozowoli na dużo szaleństw. Model docenią jednak Ci, którzy rozpoczynają przygodę, ponieważ na 1 akumulatorze (1S - 3,7V) będziemy mogli latać powoli i spokojnie. 
Do całego zestawu (w przypadku wersji FlySky, którą zalecamy) należy dokupić:
Wszystko powyższe jest w pełni kompatybilne z Mobula7 oraz najtańsze w swojej kategorii. Tym sposobem za około 800zł mamy w kompletny zestaw pozwalający latać FPV.


Opcja 3
Dron 3" T-Motor TM-3419
wersja Diatone 2019 GT R349 “Rabbit” z lepszymi silnikami


Złoty środek między klasycznymi dronami 5cali a małymi i tanimi dronami FPV.
TM-3419 to świetnej jakości 3 calowy model firmy Diatone, pod brandem T-Motor - zostały w nim zamontowane zdecydowanie lepsze Modele przez wielu uważane są za najlepszy stosunek ceny do możliwości. Co bardzo ważne przy tym modelu - ma wbudowaną kamerę FullHD z możliwością rejestrowania obrazu w takiej jakości. Dla modeli tych wielkości jest to rewolucja. Zatem poza rasowego modelu, którym śmiało możemy kręcić wiele ewolucji i ścigać się na bramkach, mamy możliwość nagrywania filmów w świetnej jakości.

Zalety:

  • Świetny stosunek właściwości lotnych do ceny
  • Rozmiar ułatwiający loty w terenie oraz bardzo duża zwinność modelu
  • Kamera rejestrująca obraz FullHD

Aby cieszyć się modelem należy zakupić: aparaturę RC wraz z odbiornikiem, ładowarkę i akumulator oraz gogle wideo

 



Opcja 4
Własne podzespoły

Ta opcja jest poniekąd najtrudniejszą i nie jest dla każdego. Jeżeli od razu na początku chcesz dokonać świadomego wyboru podzespołów lub po prostu chcesz się czegoś nauczyć, poznać tajniki działania dronów FPV oraz sprawia Ci przyjemność składanie i lutowanie - musisz się na chwilę zatrzymać i zapoznać z podstawami.

Skoro strona techniczna została omówiona można teraz przejść do podziału ze względu na styl latania.

Racing

Szybkie, precyzyjne latanie po wyznaczonych torach. Najczęściej jednoczesne latanie z kilkoma pilotami z pomiarem czasu. Styl wymagający maksymalnego skupienia przez cały lot

Freestyle

Pełna dowolność, jak to w freestyle'u. Społeczność freestyle'ową można podzielić na dwie grupy- preferującą zaawansowane ewolucje (rubic's cube, mattyflip itd.) oraz doceniającą „flow”, czyli umiejętność płynnego łączenia ze sobą ewolucji oraz wykorzystanie w pełni otoczenia.

Cinema

Styl opierający się na płynnych długich ujęciach powszechnie znanych z kina. Bardzo uzależniony od lokacji lub ciekawych czynności.

Long Range

Loty dalekosiężne bardzo zależne od lokalizacji. Najczęściej tak jak w przypadku Cinema są to długie, płynne ujęcia lecz wyróżnia je to, że zawsze mają ściśle określony cel (np. szczyt góry, pewna odległość/ wysokość)

Whooping

Styl stricte dla dronów typu Tiny Whoop lub Cine Whoop polegający na lataniu w ciasnych lokacjach i wynajdowaniu najciaśniejszych zakamarków/ dziur / szczelin przez które przelecieć może tylko miniaturowy dron pokroju Tiny Whoop'a.

Jako, że kluczowe podziały zostały omówione warto się teraz zastanowić w jaki sposób chcemy zacząć tą przygodę. Czy jesteśmy gotowi na samodzielne złożenie czegoś od zera? Czy wolelibyśmy zacząć trochę łagodniej i stopniowo poznawać aspekty techniczne tego hobby?

Gotowy zestaw

Wariant dla osób chcących zacząć jak najbezpieczniej i jak najszybciej . W tym przypadku warto zaznajomić się z pewnymi istotnymi terminami.

KIT / ARF – Almost Ready to Fly

Zestaw zawierający podstawowe części do samodzielnego złożenia drona bez pozostałych niezbędnych elementów jak aparatura RC, odbiornik RC, gogle FPV, ładowarka, akumulator.

PNP – Plug and Play

Złożony zestaw KIT, w którym również brakuje aparatury RC, odbiornika RC, gogli FPV, ładowarki, akumulatora

BNF- Bind and Fly

Prawie gotowy do lotu dron zawierający w zestawie wszystkie niezbędne elementy do wzniesienia się w powietrze jak odbiornik RC, ładowarka, akumulator. Do wzniesienia się w powietrze brakuje jedynie własnej aparatury RC oraz (czasami) gogli FPV.

RTF- Ready to Fly

Jest to pełen, gotowy zestaw zawierający absolutnie wszystkie niezbędne elementy do wzniesienia się w powietrze. Wszystko jest ze sobą skonfigurowane i gotowe do lotu zaraz po wyjęciu z pudełka. W niektórych przypadkach może brakować tylko gogli FPV.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć