Jaki procesor w FC? F3, F4 i F7 ? – podstawowe informacje i porównanie oraz pomoc w wyborze

Jaki procesor w FC? F3, F4 i F7 ? – podstawowe informacje i porównanie oraz pomoc w wyborze

29 maja 2019 0 przez Elomakin

W tym artykule dowiesz się kilku podstawowych informacji na temat procesorów. Przedstawimy porównanie ich parametrów. Następnie pomożemy ci w wyborze kontrolera lotu.

Podstawowe informacje

Wszystkie kontrolery lotu które obsługują oprogramowanie Betaflight, Cleanflight itp. są oparte na mikrokontrolerze typu MCM (STM32). Grupa STM32 składa się z dziesięciu serii mikrokontrolerów: H7, F7, F4, F3, F2, F1, F0, L4, L1, L0. Wewnętrznie każdy mikrokontroler składa się z rdzenia procesora, statycznej pamięci RAM, pamięci flash, interfejsu debugowania i różnych urządzeń peryferyjnych. Jest to głównie urządzenie przetwarzające informacje pochodzące z kontrolera lotu. Działa w oparciu o dedykowane oprogramowanie (np. Betaflight) i kontroluje z jego pomocą drona, odbierając i przetwarzając informacje z zewnętrznych czujników – żyroskopów, akcelerometrów, kompasów, barometrów itd.

Główne różnice między seriami mikrokontrolerów STM32 to: architektura  wewnętrzna, szybkość zegara, rozmiar wewnętrznej pamięci flash, liczba interfejsów dla urządzeń peryferyjnych. My porównamy parametry trzech, F7, F4 i F3 w tabeli poniżej.

 

Typ Rdzeń Max. Częstotliwość Max. FLASH [KB] Ilość UART
F7 CortexM7 216 MHz 2048 8
F4 CortexM4 180 MHz 2048 5
F3 CortexM4 72 MHZ 512 3

 

F3 FC

Procesor F3 po raz pierwszy został wprowadzony do kontrolerów lotu w 2014. Można go było wtedy znaleźć na wielu popularnych kontrolerach. Teraz praktycznie się go nie widuje, a program Betaflight oficjalnie przestał go wspierać. Na dole przykładowe FC z procesorem F3.

Kontroler lotu z Mobuli7 Crazybee F3 Pro

F4 FC

Kontrolery lotu z procesorem F4 zostały wprowadzone wkrótce po F3. Szybko zyskały popularność dzięki przewadze w mocy obliczeniowej. Aktualnie F4 to najczęściej występujący procesor w kontrolerach lotu. Na obrazku pod spodem przykładowy kontroler z F4.

Kontroler lotu Mamba F4

Popularny kontroler Mamba F405

 

 

 

 

 

 

 

 

F7 FC

F7 to najnowsza generacja procesorów montowanych w  kontrolerach lotu. Są trochę wydajniejsze od F4 oraz posiadają dużo więcej UART-ów. FC z procesorami F7 powoli przejmują rynek, co chwila pojawia się nowy kontroler z procesorem F7 na pokładzie. Dla przykładu bardzo popularny kontroler lotu Holybro Kakute z procesorem F7 poniżej.

Popularny kontroler lotu Holybro Kakute F7

Inverted/uninverted serial ports

Seria mikrokontrolerów F3 i F7 mają wbudowaną funkcję odwracania sygnału. F4 nie posiada wbudowanego Inwertera więc należy odwrócić sygnał SBUS i S.Port przez zewnętrzny inwerter, możliwe że producent kontrolera przewidział to i wbudował już w kontroler takowe urządzenie.

 

Teraz postaramy  się ci pomóc w wyborze odpowiedniego kontrolera lotu który będzie pasował do twoich potrzeb. 

Kontroler F3

Raczej odradzamy kontrolery z tym procesorem, ponieważ jest on już przestarzały, a Betaflight już go nie wspiera. Różnica cenowa pomiędzy F3 i F4 (który jest o wiele wydajniejszy) jest znikoma, więc warto dopłacić i kupić kontroler z nowszym procesorem.

Kontroler F4

Kontrolery z procesorem F4 są na tyle wydajne że wystarczają do obsługi wszystkich funkcji z Betaflight. Posiadają na tyle dużą liczbę UART-ów aby podłączyć wszystkie podstawowe podzespoły. A ich cena jest na tyle niska że są doskonałym wyborem dla początkujących, jak i zaawansowanych którzy nie potrzebują podłączać dużej ilości zewnętrznych urządzeń. Minusem jest to że procesory F4 nie posiadają wbudowanego invertera sygnału SBUS i S.Port więc trzeba korzystać z zewnętrznego lub sprawdzić czy producent czasami nie wbudował go w kontroler. Polecamy na przykład kontroler lotu Holybro Kakute F4 w wersji zwykłej jak i AIO.

Kontroler F7 

Posiada ogromną liczbę UART-ów, dużą wydajność i szybkość reakcji. Polecany jest dla osób które potrzebują podłączyć dużą ilość zewnętrznych urządzeń przy zachowaniu niskiego obciążenia procesora. Tutaj kilka przykładów polecanych przez nas kontrolerów z procesorem F7 np. Holybro Kakute F7 (Zwykły, AIO, Mini) oraz Matek F722 w wielu wersjach.

Wszystkie Wymienione w tym artykule kontrolery dostępne w naszym sklepie.

https://avifly.pl/pl/elektronika-do-dronow/kontrolery-RC

 

 

 

 

Comments

comments