FAQ i praktyczne porady dla whoopów na przykładzie HappyModel Mobula6

FAQ i praktyczne porady dla whoopów na przykładzie HappyModel Mobula6

18 stycznia 2021 Wyłącz przez Sison

#1
Core temperature. Uwaga: CORE temp >70 stopni Celsjusza. Co to i jaka może być maksymalna wartość?

Jest to temperatura procesora w FC czyli kontrolerze lotu. Powyżej zdanej wartości, zazwyczaj około 70-80 stopni,  OSD poinformuje nas gdy osiągniemy i zaczniemy przekraczać tę wartość.
Temperatura dla tego typu elektroniki nie powinna przekroczyć 100stopni – ale potrafi.  Mobula6 posiada wbudowane zabezpieczenie, po przekroczeniu granicznej temperatury, aby całość się nie przegrzała, FC samo się wyłączy.

Nie zaleca się na długo włączać model gdy jest w bezruchu. VTX i FC grzeją się mocno i przy braku przepływu powietrzna, nie schładzają się odpowiednio.

Aby włączyć/ wyłączyć te opcje należy odpowiednio zaznaczyć wskazaną poniżej opcję:

Core Temperature w OSD w BetaFLight

Screen z programu BetaFlight z Core Temperature w OSD – to tutaj wybieramy czy ta informacja ma się pojawić.

 

#2
Rates – czyli jak ustawić czułość drążków i ułatwić pierwsze loty. Jak zwiększyć precyzję lotu w Mobuli?

O samym zagadnieniu rate’ów będzie więcej w innym artykule. Tutaj podpowiem konkretnie jak zwiększyć precyzję lotów i zwiększyć kontrolę drona czyli zmniejszyć wychylenia drążków.
W zakładce PID Tuning mamy Rateprofile Settings -> to w tym miejscu zmieniamy ustawienia i parametry dotyczące tego jak dron zachowywać się będzie na ruchy drążkami. Im niższa wartość rates tym model będzie delikatniej reagować – a to jest wskazane na początku. Wraz z rozwojem naszych umiejętności sami dobierzemy sobie odpowiednie dla nas ustawienia. Nie ma jednego i „najlepszego” – dla każdego jest to indywidualna sprawa.

Ustaw tak, jak wartości w fioletowym okienku:

Nasza propozycja rateów dla początkujących dla modelu Mobula6

 

#3

Muszę aktualizować aparaturę czy jeśli działa to nie jest to konieczne?

Jeśli aparatura np. tango 2 poprawnie binduje się z odbiornikiem lub nie występują inne podobne problemy nie jest wymagana jego aktualizacja, jednak nie należy jej ignorować ponieważ posiadanie najnowszej wersji oprogramowania zapewnia bezpieczeństwo przed np. nagłą utratą zasięgu a następnie straceniem modelu. Przed wykonaniem aktualizacji aparatury zaleca się wykonanie kopii zapasowej modeli z karty oraz ustawień, ponieważ po aktualizacji może być wymagane wymagane ich ponowne wczytanie.

#4

Czy po za oprogramowaniem ” betaflight” potrzebuję innych programów?

Betaflight zapewnia możliwość podłączenia się z kontrolerem lotu drona (głównym mózgiem drona) i zmianę ustawień drona. Do zmiany ustawień w aparatury lub jej aktualizacji np. tango oraz modułu crossfire potrzebne będzie oprogramowanie Agent X, nie jest on nie zbędny dla osób poczatkujących. Jeśli nasza aparatura pracuje na oprogramowaniu OpenTX takim oprogramowaniem jest OpenTX Companion.

#5

Jak ładować oraz przechowywać pakiety LiPol?

Pakiety lipo składają się z cel ogniw tworzących całość np. pakiet 6S posiada 6 cel, pakiet 1S składa się z jednej celi.

W pełni naładowany standardowy pakiet LiPo posiada napięcie na celę 4.2V, nie należy przekraczać tej wartości ponieważ może dojść do zniszczenia naszego akumulatora a nawet do zapłonu co może spowodować wiele szkód. Jednak w przypadku Mobuli producent wyposaża użytkownika w akumulatory typu LiHV które możemy naładować do napięcia 4.35V (przed tym należy się jednak upewnić czy na pewno nasze pakiety posiadają dopisek HV!). Wyższe napięcie powinno dostarczyć więcej mocy naszemu modelowi jednak może znacząco skrócić żywotność akumulatora. Akumulatorów LiHV można używać tak samo jak LiPo ładując je do napięcia 4.2V.
Nigdy nie należy rozładowywać pakietu poniżej 3.0V w większości modeli napięcie 3.2V jest ustawione jako najniższe, jest to bezpieczny margines. Jeśli bateria będzie rozładowana poniżej 3.0V może dojść do jej uszkodzenia, a z pewnością jej żywotność zostanie znacząco skrócona.
Baterie tego typu zaleca się przechowywać w tzw. trybie storage (w wielu ładowarkach znajdziemy taką opcję) wtedy pakiet jest rozładowywany do napięcia 3.8V lub ładowany właśnie do takiego napięcia jeśli początkowo będzie niższe. Napięcie 3.8V jest uznawane za najlepsze do przechowywania ponieważ wtedy procesy chemiczne zachodzące w akumulatorze nie sprawiają, że traci on znacząco swoją pojemność. Stratę pojemności akumulatora można już zauważyć po tygodniowym przechowywaniu go kiedy jest w pełni naładowany. Jeśli przechowujemy baterie przez długi czas warto sprawdzić ich napięcie ponieważ mogą mieć tendencję do rozładowywania się, jeśli napięcie spadnie poniżej 3.0V niektóre ładowarki już nie będą pozwalały na ich naładowanie, oraz możne dojść do ich uszkodzenia.

 

#6
Za co odpowiada zakładka „ports” w betaflight?

Zakładka „ports” w betaflight służy do przypisywania portów komunikacyjnych do danej funkcji. Chodzi o to aby kontroler lotu wiedział gdzie ma oczekiwać  na dane informacje, lub gdzie jakie wysłać. Przypisujemy tu między innymi odbiornik, GPS, czujniki prądu, VTX, ESC, Kamery itp.

 

#7

Za co odpowiada zakładka „motors” w betaflight?

W zakładce „motors” w betaflight możemy zobaczyć czy nasze silniki kręcą się w odpowiednim kierunku, czy mają przypisaną odpowiednią kolejność,  a wykres u góry może nam pomóc w zdiagnozowaniu źródła wibracji spowodowanych krzywym wałem czy dzwonkiem. Jeśli chcemy sprawdzić silniki należy ściągnąć śmigła aby uniknąć obrażeń oraz odblokować możliwość ich uruchomienia potwierdzając, że śmigła zostały ściągnięte. Następnie za pomocą suwaków możemy kontrolować nasze silniki.

Zakładka motors w betaflight

Zakładka motors w betaflight

#8

Po uzbrojeniu drona i próbie lotu dron opada i silniki się wyłączają, a w goglach jest widoczny komunikat „runaway”?

Komunikat ten może świadczyć o niepoprawnej konfiguracji drona jeśli fabryczne ustawienia zostały zmienione i uniemożliwiają start drona. Jednak najczęściej spotykanym błędem jest niepoprawne zamontowanie śmigieł w złej kolejności lub np. w złej orientacji (do góry nogami) przez co są o wiele mniej efektywne i dron może mieć problemy z startem.
Również podczas lotu parokrotne mocne uderzenie może spowodować wyzwolenie takiego komunikatu, również podczas „odbijania” się podczas startu.

#9

Dlaczego dron przy próbie startu robi fikołka?

Jest to oznaka nieprawidłowo zamontowanych śmigieł lub błędnej orientacji kontrolera lotu. Może to być również objaw uszkodzonego jednego z silników, ich działanie możemy sprawdzić korzystając z zakładki „motors” w betaflight, pamiętając oczywiście o wcześniejszym zdjęciu śmigieł 😉
Warto również spróbować pokręcić silnikiem palcami czy nie został zablokowany przez jakieś drobinki np. ziarenko piasku. Po zakręceniu silnikiem ręcznie może dojść do jego odblokowania. Zablokowanie silnika może spowodować jego uszkodzenie lub uszkodzenie ESC.

#10

Jak utworzyć oraz przywrócić kopię zapasową ustawień w Betaflight?

Kopia zapasowa może zaoszczędzić nam dużo czasu jeśli utracimy nasze dotychczasowe ustawienia. Tworzenie kopii zapasowej jest łatwe oraz szybkie, wykonuje się to za pomocą przycisku „Backup” na głównej stronie (zakładka Setup) programu betaflight configurator. Po kliknięciu w przycisk będziemy mogli ustalić nazwę pliku kopii zapasowej i miejsce jej zapisu. Aby przywrócić kopię zapasową należy użyć przycisku „Restore” i wybrać plik wcześniej utworzonej kopii zapasowej.

Tworzenie kopii zapasowej betaflight

Tworzenie kopii zapasowej betaflight

#11

Jak połączyć aparaturę z Mobulą?

Zbindować (Połączyć) aparaturę z dronem możemy na dwa sposoby, pierwszym z nich jest użycie przycisku mieszczącego się na dole kontrolera lotu. Aby skorzystać z tej metody należy wcisnąć go a jednocześnie podłączyć zasilanie np. po przez port Micro USB następnie trzymać dalej wciśnięty przycisk aż do momentu gdy czerwona dioda na kontrolerze lotu zacznie szybko migać w przypadku modelu z odbiornikiem FlySky, w wersji z odbiornikiem FrSky stan bindowania sygnalizowany jest za pomocą diody świecącej stałym światem.

Jeżeli ten sposób jest nie skuteczny warto spróbować drugą metodą po przez, konsolę CLI w której należy wpisać komendę „bind_rx” (jeśli używamy wersji betaflight 4.1.X lub 4.2.X) lub „bind_rx_spi” (jeśli używamy starszej wersji betaflight 4.0.X)
W przypadku wersji FrSky i korzystania z wersji betaflight 3.5.7 nalezy użyć komendy „frsky_bind”.

Konsola CLI oraz wpisanie komendy wywołującej bindowanie

Konsola CLI oraz wpisanie komendy wywołującej bindowanie

Comments

comments