Co to jest FPV?

Co to jest FPV?

15 lutego 2018 1 przez Sison

Czym jest FPV?

Pewnie wiele razy widziałeś te trzy litery i może ciągle do końca nie wiesz co one znaczą ? FPV jest skrótem z angielskiego First Person View – w dosłownym tłumaczeniu oznacza „widok z pierwszej osoby”. To dziedzina modelarstwa, w której pilot steruje modelem, mając podgląd na żywo z kamery na pokładzie. Kamera, zamontowana w modelu, transmituje sygnał do monitora lub gogli. Obraz widzi pilot, i tym samym mamy wrażenie jakbyśmy siedzieli w sterowanym modelu drona. Pozwala to zdecydowanie łatwiej i precyzyjniej omijać przeszkody, zwłaszcza modelami takimi jak quadrocoptery i dronami wyścigowymi oraz latać tam, gdzie wzrok nie sięga. 

Widok z modelu FPV. Na obraz z kamery, OSD nakłada podstawowe informacje o modelu.

Widok z modelu drona FPV. Na obraz z kamery są nakładane wszystkie potrzebne informacje dla pilota z urządzenia zwanego OSD. Nie jest to rozwiązanie stosowane zawsze, jednak przy dalekich lotach bardzo ułatwia nawigację. OSD informuje nas o lokalizacji, napięciu akumulatora czy wysokości.

Visual Line of Sight czyli lot w zasięgu wzroku poprzez patrzenie na drona i w taki sposób nim sterowanie

Loty w zasięgu wzroku, czyli Visual Line of Sight, polegają na bezpośrednim sterowaniu i patrzeniu na model.

Dla kogo jest FPV?

FPV jest dla każdego! Loty FPV są możliwe do wykonywania przez każdego i mogą służyć do różnych celów. Technologia dzisiaj, nawet ta bardziej zaawansowana, jest ogólnodostępna i relatywnie tania. Istnieją gotowe modele do takich lotów, począwszy od zabawek po profesjonalne drony do filmowania. Jeżeli chcesz, możesz również zbudować swojego własnego drona – do lotów rekreacyjnych, akrobacyjnych, ścigania, czy filmowania.
Jak wspomniałem wcześniej, FPV można wykorzystać do filmowania i robienia zdjęć za pomocą latających platform z aparatami. Widok bezpośrednio z obiektywu z naszego drona zdecydowanie ułatwia, czy po prostu umożliwia precyzyjne sfotografowanie wybranego elementu.
FPV służy również zabawie i ma zastosowanie do rekreacji oraz sportu. Kupując, czy budując własnego drona, możesz poczuć się jak prawdziwy pilot i wzbić się w przestworza. Coraz bardziej popularne są wyścigi dronów (racing drones) oraz loty freestylowe. Loty takie dają niesamowicie dużo pozytywnych emocji i przyjemności. O dronach wyścigowych więcej przeczytasz tutaj: „Latający sport – czym są wyścigi dronów” (strona w budowie)

Dron DJI Phantom do lotów FPV i nagrywania filmów.

DJI Phanotom – przykład półprofesjonalnego drona do FPV z kamerą do nagrywania w wysokiej rozdzielczości.

Model drona dla dziecka do lotów FPV - dużo przyjemności w niewielkiej cenie.

Dron zabawka do lotów FPV. Modele takie charakteryzują się małym zasięgiem i słabszej jakości obrazem jednak są tanie, wytrzymałe i dają dużo zabawy.

Jak rozpocząć loty FPV?

Przygodę z FPV można zacząć na dwa sposoby. Jednym z nich, i najłatwiejszym jest zakup gotowego modelu drona FPV ← tutaj link. Zestawy takie posiadają wszystko, co jest niezbędne, aby wykonać lot z podglądem na żywo. W takich modelach bardzo często do podglądu obrazu, czy czasami nawet sterowania, używać będziemy smartfona. Pilotaż nie jest trudny, a sam lot daje dużo frajdy.
Drugim sposobem jest budowa własnego drona! Wbrew pozorom, nie jest to trudne i ma dużo zalet. Po pierwsze- satysfakcja! Kto nie chciałby zrobić czegoś własnoręcznie, a w dodatku czegoś, co lata?! Po drugie – przyjemność! Budując własny copter zapomnisz o reszcie świata. Po trzecie – rozwój. Aby wykonać swojego drona należy poświęcić trochę czasu na lekturę i samą budowę. Na naszym blogu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o tym, jak dobrać czy zbudować swojego drona. Aby zacząć loty FPV własnym sprzętem, przejrzyj dział dla początkujących – znajdziesz tam dokładne instrukcje, jak zacząć. I czwarty argument: serwis. Poznając tajniki konstrukcji swojego coptera, oraz kompletując wszystko samodzielnie, będziesz miał dostęp do wszelkich części, które są relatywnie tanie, zwłaszcza w porównaniu do gotowych dronów- np.takich jak firmy DJI. Tak więc, serwisowanie modelu zbudowanego przez nas będzie dużo tańsze i nie będzie problemu z dostępnością części.

Comments

comments