Loading

wait a moment

Co to jest FPV?

Czym jest FPV?

Pewnie wiele razy widziałeś te trzy litery i może ciągle do końca nie wiesz co one znaczą ? FPV jest skrótem z angielskiego First Person View – w dosłownym tłumaczeniu oznacza „widok z pierwszej osoby”. To dziedzina modelarstwa, w której pilot steruje modelem, mając podgląd na żywo z kamery na pokładzie. Kamera, zamontowana w modelu, transmituje sygnał do monitora lub gogli. Obraz widzi pilot, i tym samym mamy wrażenie jakbyśmy siedzieli w sterowanym modelu drona. Pozwala to zdecydowanie łatwiej i precyzyjniej omijać przeszkody, zwłaszcza modelami takimi jak quadrocoptery i dronami wyścigowymi oraz latać tam, gdzie wzrok nie sięga. 

Widok z modelu FPV. Na obraz z kamery, OSD nakłada podstawowe informacje o modelu.
Widok z modelu drona FPV. Na obraz z kamery są nakładane wszystkie potrzebne informacje dla pilota z urządzenia zwanego OSD. Nie jest to rozwiązanie stosowane zawsze, jednak przy dalekich lotach bardzo ułatwia nawigację. OSD informuje nas o lokalizacji, napięciu akumulatora czy wysokości.
Visual Line of Sight czyli lot w zasięgu wzroku poprzez patrzenie na drona i w taki sposób nim sterowanie
Loty w zasięgu wzroku, czyli Visual Line of Sight, polegają na bezpośrednim sterowaniu i patrzeniu na model.

Dla kogo jest FPV?

FPV jest dla każdego! Loty FPV są możliwe do wykonywania przez każdego i mogą służyć do różnych celów. Technologia dzisiaj, nawet ta bardziej zaawansowana, jest ogólnodostępna i relatywnie tania. Istnieją gotowe modele do takich lotów, począwszy od zabawek po profesjonalne drony do filmowania. Jeżeli chcesz, możesz również zbudować swojego własnego drona – do lotów rekreacyjnych, akrobacyjnych, ścigania, czy filmowania.
Jak wspomniałem wcześniej, FPV można wykorzystać do filmowania i robienia zdjęć za pomocą latających platform z aparatami. Widok bezpośrednio z obiektywu z naszego drona zdecydowanie ułatwia, czy po prostu umożliwia precyzyjne sfotografowanie wybranego elementu.
FPV służy również zabawie i ma zastosowanie do rekreacji oraz sportu. Kupując, czy budując własnego drona, możesz poczuć się jak prawdziwy pilot i wzbić się w przestworza. Coraz bardziej popularne są wyścigi dronów (racing drones) oraz loty freestylowe. Loty takie dają niesamowicie dużo pozytywnych emocji i przyjemności. O dronach wyścigowych więcej przeczytasz tutaj: „Latający sport – czym są wyścigi dronów” (strona w budowie)

Dron DJI Phantom do lotów FPV i nagrywania filmów.
DJI Phanotom – przykład półprofesjonalnego drona do FPV z kamerą do nagrywania w wysokiej rozdzielczości.
Model drona dla dziecka do lotów FPV - dużo przyjemności w niewielkiej cenie.
Dron zabawka do lotów FPV. Modele takie charakteryzują się małym zasięgiem i słabszej jakości obrazem jednak są tanie, wytrzymałe i dają dużo zabawy.

Jak rozpocząć loty FPV?

Przygodę z FPV można zacząć na dwa sposoby. Jednym z nich, i najłatwiejszym jest zakup gotowego modelu drona FPV ← tutaj link. Zestawy takie posiadają wszystko, co jest niezbędne, aby wykonać lot z podglądem na żywo. W takich modelach bardzo często do podglądu obrazu, czy czasami nawet sterowania, używać będziemy smartfona. Pilotaż nie jest trudny, a sam lot daje dużo frajdy.
Drugim sposobem jest budowa własnego drona! Wbrew pozorom, nie jest to trudne i ma dużo zalet. Po pierwsze- satysfakcja! Kto nie chciałby zrobić czegoś własnoręcznie, a w dodatku czegoś, co lata?! Po drugie – przyjemność! Budując własny copter zapomnisz o reszcie świata. Po trzecie – rozwój. Aby wykonać swojego drona należy poświęcić trochę czasu na lekturę i samą budowę. Na naszym blogu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o tym, jak dobrać czy zbudować swojego drona. Aby zacząć loty FPV własnym sprzętem, przejrzyj dział dla początkujących – znajdziesz tam dokładne instrukcje, jak zacząć. I czwarty argument: serwis. Poznając tajniki konstrukcji swojego coptera, oraz kompletując wszystko samodzielnie, będziesz miał dostęp do wszelkich części, które są relatywnie tanie, zwłaszcza w porównaniu do gotowych dronów- np.takich jak firmy DJI. Tak więc, serwisowanie modelu zbudowanego przez nas będzie dużo tańsze i nie będzie problemu z dostępnością części.

1 thought on “Co to jest FPV?

  1. Swoją przygodę z FPV rozpocząłem niespełna rok temu. Kupiłem gotowego drona. Do dzisiaj jest to on moją pasją, która nie mija. Drona wykorzystuję nie tylko do filmowania ale także do lotów freestylowych…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *