Jaką aparaturę na początek wybrać do 250zł?

8 stycznia 2021 0 przez Elomakin

Na rynku dostępnych jest wiele aparatur, postaramy się je dla was porównać i pomóc w tym trudnym wyborze.

Jedną z najpopularniejszych aparatur wybieranych przez większość osób na początek od dawna jest FlySky I6X, ze względu na cenę, jakość produktu oraz funkcjonalność. Posiada możliwość zasilania czterema bateriami AA. Zapewnia przyzwoity zasięg jak na aparaturę 2.4gHz dzięki dwóm antenom, w zależności od odbiornika do kilku kilometrów. Posiada możliwość podłączenia do symulatora, tylko poprzez dodatkowy adapter. W zestawie aparatura posiada przewód do aktualizacji lub zmiany oprogramowania. Występuje wersja z odbiornikiem 6 oraz 10 kanałowym. Połączymy ją z każdym odbiornikiem obsługującym AFHDS2. Aparatura jest bardzo wygodna w użytkowaniu, gimbale w jakie została wyposażona pozwalają nam dość precyzyjnie sterować modelem. Jasny i czytelny wyświetlacz oraz intuicyjne menu pozwala nam szybko i sprawnie zmieniać ustawienia. Tak więc aparatura mimo lat wciąż spełnia swoje zadanie i jest godna polecenia na początek.

Kolejną bardzo popularną aparaturą jest LiteRadio V2 od BetaFPV niewielkich rozmiarów radio, łatwe w transporcie, w pełni funkcjonalne, a do tego bardzo wygodne. Oparta jest o oprogramowanie OpenTX. Ustawienia zmieniamy z poziomu komputera. Choć nie jest to wcale konieczne gdyż przychodzi do nas w pełni skonfigurowana. Przełączniki są przypisane do kanałów, a drążki są skalibrowane. Więc możemy ją od razu zbindować z odbiornikiem FrSky (D16 FCC/ D16 LBT/ D8) i latać. Aparatura do połączenia z symulatorem wymaga tylko standardowego przewodu ze złączem Micro USB. Posiada także w zestawie akumulator oraz wbudowaną ładowarkę. Aparatura jest wyposażona w jedną wbudowaną antenę, więc zasięg jaki możemy uzyskać to kilkaset metrów. Idealnie nadaje się do mikro dronów – typu Mobula6 czy Alpha65. Gimbale w które została wyposażona są mniejsze, ale również pozwolą nam precyzyjnie latać, tego typu gimbale stosowane były między innymi w topowej aparaturze Taranis X-Lite. Ta aparatura według nas jest najlepszym wyborem dla poczatkujących jak i osób które szukają aparatury łatwej w transporcie.

Nowością, która podbija rynek ostatnimi czasy jest Jumper T-Lite. Wysokiej jakości, przyszłościowe radio z mnóstwem zalet. Te same kompaktowe rozmiary co aparatura od BetaFPV, bardzo wygodna w użytkowaniu. Posiada gimbale z czujnkami halla – dużo płynniejsze i dokładniejsze niż standardowe, znany bardzo intuicyjny w obsłudze system OpenTX, niewielki wyświetlacz który pozwala nam się bezproblemowo przemieszczać po menu. Radio zostało wyposażone w wysokiej jakości gimbale. Radio posiada wbudowaną ładowarkę, a zasilimy ją przy pomocy jednego ogniwa Li-Ion 18650. Niesamowitą zaletą jest to że zostało wyposażone w multiprotokołowy nadajnik, co pozwoli nam się połączyć z większością dostępnych na rynku odbiorników działających w paśmie 2.4gHz. Zapewni nam także przyzwoity zasięg podobny jak w przypadku aparatury FlySky. Tą aparaturę również bez problemu podłączymy do symulatora przy pomocy przewodu ze złączem USB-C. Aparatura jest dodatkowo kompatybilna z nano modułami JR dalekiego zasięgu typu Crossfire które dzięki niższej częstotliwości zapewnia zasięg rzędu kilkudziesięciu kilometrów.  Jest to radio które śmiało możemy polecić, nie tylko poczatkującym ale i zaawansowanym pilotom.

 FlySky I6XBetaFPV LiteRadio 2Jumper T-Lite
GimbaleFull, StandardMini, StandardMini, Hall 
Ilość przełączników644
Ilość kanałów10616
Zasilanie6x AAA1x 2S Li-Po1x 1S Li-ion 18650
ŁadowanieNieTakTak
Waga251g260g392g
Zasięg (w zależności od odbiornika)>2km>1km>2km
SystemFlySkyOpenTXOpenTX
Obsługiwana modulacjaAFHDS2FrSky (D16 FCC/ D16 LBT/ D8)Większosć 2.4gHz – lista tutaj – 

Podsumowując jeśli zaczynasz przygodę z FPV i szukasz pierwszej aparatury warto zastanowić się nad tymi wymienionymi przez nas. Jeśli chcesz latać mniejszymi modelami warto rozważyć aparaturę BetaFPV, ze względu na jej kompaktowy rozmiar oraz możliwość podłączenia jej bez żadnych adapterów do symulatora. Jeśli planujesz złożyć coś większego dobrym wyborem będzie radio FlySky. Natomiast najlepszą opcją będzie wzięcie pod uwagę aparatury Jumper która jest najbardziej przyszłościowa posiada największe możliwości i sprawdzi się w każdych warunkach.

Comments

comments