Co to jest Failsafe i jak ustawić w dronie wyścigowym ? – Betaflight

Co to jest Failsafe i jak ustawić w dronie wyścigowym ? – Betaflight

13 września 2019 0 przez Elomakin

W tym krótkim poradniku dowiesz się co to jest Failsafe oraz jak go ustawić.

 

Co to jest Failsafe?

Jest to tryb awaryjny mówiący co model zrobi w przypadku utraty połączenia lub sygnału między nadajnikiem radiowym, a odbiornikiem. Najczęstszą przyczyną Failsafe jest: utrata zasięgu z powodu zbyt dużej odległości, przeszkoda blokująca sygnał, utrata zasilania lub uszkodzenie odbiornika. W przypadku utraty sygnału radiowego możemy zaprogramować co dron ma zrobić. Celem Failsafe jest zapewnienie bezpieczeństwa i zminimalizowanie szkód w otoczeniu, a nawet uratowanie modelu w przypadku utraty sygnału. Standardowy Failsafe utrzymuje ostatnią pozycję drążka lub przepustnicę na niskim poziomie w celu powolnego wylądowania. Ale zaleca się ustawienie tak failsafe aby odciąć w pełni przepustnicę, gdy tylko nastąpi awaria. To powinno wyłączyć lub zatrzymać wszystkie silniki, a twój dron powinien spaść pionowo na ziemię. Dron wyścigowy z niekontrolowanie obracającymi się śmigłami może być bardzo niebezpieczny. Dlatego lepiej rozbić drona i naprawić go później, niż zranić kogoś. Jeżeli nie ustawisz żadnego trybu awaryjnego to twój dron w przypadku awarii odleci.

Jak ustawić Failsafe?

1.Uruchamiamy program Betaflight i podłączamy model. Jeśli nie potrafisz tego zrobić poradnik jak tego dokonać znajdziesz tutaj.

2.W prawym górnym rogu programu mamy tzw. Expert Mode włączamy go aby zobaczyć zakładkę Failsafe.

Klikamy na suwak obok napisu "Enable Expert Mode"

Klikamy na suwak obok napisu „Enable Expert Mode”

Po włączeniu Expert Mode pojawi nam się zakładka Failsafe. Wchodzimy w nią.

3. W zakładce Failsafe mamy wiele różnych opcji lecz zalecamy ich nie ruszać. Początkującym polecamy wybrać tylko typ Failsafe.

Tutaj mamy do wyboru 2 opcje "Drop" lub "Land"

Tutaj mamy do wyboru 2 opcje „Drop” lub „Land”

Opcja „Land” – dron samodzielnie zmniejsza obroty silników i pomału opada w dół. Nie zalecamy tej opcji gdyż dron może wpaść na drzewo czy do wysokiej trawy gdzie będzie próbował kręcić śmigłami mimo że są zablokowane. Może to doprowadzić do uszkodzenia silnika lub regulatora. W najgorszym wypadku lądujący dron może zranić osoby postronne. Dlatego zaleca się używanie opcji „Drop” gdzie dron wyłącza silniki i bezwładnie spada w dół niejednokrotnie doznając lub dokonując mniejszych szkód niż przy opcji z awaryjnym lądowaniem.

Tryb samodzielnego powrotu do domu

Tryb samodzielnego powrotu do domu

Opcja „GPS Rescue” – dostępny tylko w przypadku gdy nasz dron wyposażony jest w GPS. Tryb ten powoduje że dron wraca w naszym kierunku według naszych wytycznych (prędkość/wysokość itp.) i w wyznaczonej odległości od nas się rozbraja i spada tak samo jak to jest w trybie „Drop”, albo możemy przejąć nad nim sterowanie w przypadku powrotu sygnału.

 

Po wybraniu wszystkiego zapisujemy, wychodzimy z programu i odłączamy model.

 

 

 

 

Comments

comments