Ładowarki modelarskie

Autor: Michal Szymczyna W: Artykuły Data: Komentarze: 0 Wyświetleń: 570

Ładowarka to jedno z najważniejszych urządzeń , które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego modelarza. Prawidłowe jej dobranie jest bardzo istotne, gdyż akumulatory to elementy wymagające odpowiedniego traktowania dla zapewnienia im długiej żywotności i bezpieczeństwa podczas użytkowania. Obecnie największą popularnością cieszą się ładowarki uniwersalne, przeznaczone do ładowania różnych rodzajów pakietów (LiPo, LiIon, LiFe, NiCD, NiMH). Z uwagi na swoją prostotę użytkowania, niewielką cenę (już od 90 zł) oraz szeroką gammę możliwości można je polecić zarówno początkującym jak i doświadczonym modelarzom.

1. Obsługa pakietów LiPo:

Obecnie w modelarstwie najpowszechniejszy rodzaj ogniw to LiPo (Litowo-Polimerowe). Korzysta się z nich z racji na wysoką wydajność, niewielką wagę, brak efektu pamięciowego – w odróźnieniu od akumulatorów niklowych. Korzystając z pakietów LiPo należy pamiętać o kilku rzeczach:

Rekomendowany prąd ładowania to 1C (C – pojemność akumulatora)

W pełni naładowany akumulator LiPo powinien mieć napięcie w przedziale 4.1-4.2V. Wyższe napięcie może spowodować nieodwracalne zmiany w składzie chemicznym baterii.

Nigdy nie należy rozładowywać pakietu LiPo poniżej 3V

Niezwykle istotny jest proces balansowania, dzięki czemu napięcie na każdej celi będzie takie same. Zwiększa to ich żywotność i pozwala uniknąć nierównego nagrzewania i zużywania poszczególnych cel.

Przechowywanie akumulatorów – zaleca się przechowywać pakiety LiPo w temperaturze pokojowej, przy stanie napięcia 3,8V. Większość ładowarek posiada funkcję LiPo Storage, która pozwoli na doprowadzenie napięcia do tego stanu.

Bezpieczeństwo – niewłaściwe użytkowanie pakietów LiPo może być bardzo niebezpieczne. Ładowanie złym prądem, zwarcia, uszkodzenia mechaniczne – to wszystko obniża jego żywotność. Napuchnięte akumulatory mogą nawet doprowadzić do wybuchu!

2. Dobieranie ładowarki:

Dobierając ładowarkę mikroprocesorową należy głównie zwrócić uwagę na jej moc. Przykładowo ładowarka IMAX B6 oferuje moc rzędu 80W. Jest to świetny wybór dla użytkowników akumulatorów 2-5S, jednak ładowanie pakietów 6S o dużej pojemności może okazać się dla niej niemożliwe. Moc potrzebną do naładowania akumulatora możemy obliczyć ze wzoru:

P = U x I

gdzie:

P – moc podczas ładowania

U- napięcie naładowanego pakietu

A – prąd ładowania

Przykład:

Pakiet 2600mAh 3S 11.1V

Moc potrzebna do naładowania tego pakietu to:

P = 12.6V x 2.2A

P = 27.7W

Ładowarka iMAX B6 80W bezproblemowo poradzi sobie z tym pakietem, lecz moc potrzebna do naładowania pakietu 5000mAh 6S 22.2V okaże się zbyt duża dla ładowarki (126W).

3. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki:

Czy jest sterowana mikroprocesorowo – tego typu ładowarki są najprostsze w obsłudze, jednak najważniejsze jest to, że samodzielnie kontrolują proces ładowania, przez co są znacznie bezpieczniejsze

Moc – warto dobrać ładowarkę odpowiednią do jej przeznaczenia, tj. dla mniejszych modeli quadrocopterów w zupełności wystarczy 50W, im większy akumulator tym więcej mocy wymaga od ładowarki

Rodzaj ogniw: na rynku istnieją ładowarki dostosowane konkretnie do jednego rodzaju ogniw, jednak warto zaopatrzyć się w ładowarkę uniwersalną obsługującą wszystkie rodzaje akumulatorów (LiPo, LiIon, LiFe, NiMH, NiCd)

Ładowarka powinna również oferować funkcje takie jak:

  • Rozładowywanie

  • Balansowanie

  • Storage – tryb przechowywania

Niektóre ładowarki posiadają również interfejsy do komunikacji z komputerem, czy do podłączenia czujnika temperatury

4. Krótkie porównanie ładowarek dostępnych w naszym sklepie:

IMAX B6 – jedna z najpopularniejszych ładowarek dostępnych na rynku. Jest niezwykle prosta w obsłudze, posiada czytelny ekran LCD, 4 przyciski funkcyjne, balanser 2-6S, funkcję zapamiętywania do 5 pakietów, służy do ładowania akumulatorów LiPo, LiIon, NiMH, NiCD i Pb. Jej największą zaletą jest tryb automatyczny, który sprawia że ładowarka spełnia swoje zadanie z minimalnym udziałem użytkownika. Podczas wszystkich procesów możliwe jest monitorowanie napięcia, natężenia, czy czasu ładowania. Wymaga zasilacza DC 12-18V.

IMAX B6AC – siostrzana wersja ładowarki IMAX B6, poza wszystkimi funkcjami oferowanymi przez jej poprzedniczkę posiada wbudowany zasilacz, dzięki któremu można ją również zasilić napięciem 230V AC.

IMAX B6 Mini – pomniejszona wersja B6 z dodanym chłodzeniem w postaci wentylatora. Korzysta z tego samego oprogramowania, co jej większe odpowiedniki.

Graupner Ultra Trio Plus 16 – ładowarka dla najbardziej wymagających użytkowników. Oferuje możliwość ładowania 3 pakietów naraz, a jej moc wyjściowa to odpowiednio 120W gdy jest zasilona z sieci oraz 150W z podłączonym zasilaczem DC o mocy 150W. Posiada również interfejs do komunikacji z komputerem.

ISDT Smart Charger SC-608 – prawdziwa rewolucja w świecie ładowarek modelarskich. W obudowie o wymiarach dowodu osobistego znajdują się podzespoły, które w połączeniu z odpowiednim zasilaczem oferują moc ładowania nawet rzędu 150W! Ponadto posiada kolorowy ekran IPS LCD 2,4”, oraz wygodny interfejs sterowany pokrętłem. Ładowarka jest kompatybilna ze wszystkimi używanymi obecnie typami akumulatorów, dodatkowo obsługuje pakiety LiHV o napięciu maksymalnym 4.35V.

Komentarze

Zostaw komentarz