Drony wyścigowe – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Drony wyścigowe – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

29 października 2019 0 przez Rafał

Zakup drona, choć pozornie prosty, może przysporzyć ból głowy. Kto próbował wybrać spośród tysięcy propozycji swój pierwszy model, doskonale rozumie co mam na myśli.

Rodzaje dronów

Jaki dron dla początkujących?

Co oznaczają skróty KIT, ARF, RTF?

Ile powinien kosztować pierwszy dron?

Jaki dron do GoPro?

 

To tylko kilka z wielu pytań powszechnie zadawanych w internecie.Tym artykułem postaram się na nie odpowiedzieć i choć odrobinę ułatwić wybór swojej maszyny.

 

Na początek odpowiemy na najczęściej poruszany wątek na forach:

„Dron za 3000 zł?!? Toż to szaleństwo! Przecież ten na allegro za 500 zł ma identyczne funkcje!”

To pułapka w którą bardzo często wpadają nowicjusze. Należy najpierw zrozumieć różnicę między zabawkami z „bajerami”, a dronami profesjonalnymi. Niestety pozornie wiele funkcji w tanich quadrokopterach jest zazwyczaj niczym więcej niż chwytem marketingowym. Wynika to z mniejszej mocy obliczeniowej tych urządzeń, a także ze znacznie mniejszej ilości sensorów dostarczających informacje. Poza tym jakość użytych materiałów również będzie bardzo odstawać, a w tym hobby crash’e są nieodłączną częścią całej zabawy. Stąd też poza tym, że precyzyjne sterowanie tańszym dronem będzie trudniejsze, to w momencie crash’a może się okazać, że nie ma co zbierać.

 

Wracając do głównego wątku, na co zwrócić uwagę?

 

 

Punkt pierwszy- ZASTOSOWANIE

 

Czy dany dron ma służyć do nauki latania, latania w pomieszczeniach, nagrywania, robienia ewolucji, czy może ścigania się po torach?

 

Nad tą kwestią warto zastanowić się na samym początku, ponieważ od niej będzie zależało jakich gabarytów i funkcji będziemy szukać. Na tym etapie można również wstępnie oszacować koszty inwestycji.

 

Jeżeli ma być to pierwszy quadrokopter z jakim mamy mieć do czynienia nie warto przepłacać!

Najlepiej wyposażyć się w model średnich rozmiarów z jak najmniejszą ilością „bajerów”. Ważne żeby był elastyczny i relatywnie tani (100-200 zł)

 

Świetnym przykładem jest JJRC H31

Dron dla początkujących

https://avifly.pl/pl/drony-dla-poczatkujacych/dron-jjrc-h31-1

Na tego typu dronie szybko nauczysz się podstawowej obsługi aparatury oraz porozbijasz się z ciocią po ścianach w domu 😉

 

Z dalszymi punktami polecam zapoznać się dopiero po opanowaniu (przynajmniej) w stopniu podstawowym obsługi aparatury i drona.

 

 

Punkt drugi- ROZMIAR

 

O ile Tiny Whoop’em można latać Long Range, a 5″ śmigać po garażu, o tyle nie jest to zbyt wygodne.

 

Dla ułatwienia przytoczę główne zastosowania poszczególnych skali dronów:

-Tiny Whoop’y– (idealny do nauki latania) latanie w pomieszczeniach, wyścigi w pomieszczeniach, latanie po ogródku przy bezwietrznej pogodzie

tiny whoop mobula 7

-Drony 2-3″– najlepsze do wyścigów halowych lub latania w ciasnych przestrzeniach na dworze. Mocniejsze modele są w stanie udźwignąć GoPro

dron 3"

 

-Drony 5″– najbardziej uniwersalne (olbrzymi rynek części pozwalający dostosować sprzęt do oczekiwań), Freestyle na małych i dużych przestrzeniach, wyścigi, a nawet Long Range. Bez problemu udźwigną GoPro

Dron FPV gotowy do lotu RTF i ARF Volant o rozmiarze 5 cali

-Drony 6″ i więcej– Long Range (duże zasięgi, długi czas lotu). Nawet nie poczujesz, że masz zamontowane GoPro. Maszyny idealne do robienia długich ujęć, jednak nie tak zwinne jak mniejsze modele

Dron 7 cali

 

 

Punkt trzeci- RODZAJE ZESTAWÓW

 

Nie bez powodu zestaw KIT jest kilkukrotnie tańszy od zestawu RTF. Poniżej objaśnienie dlaczego:

KIT / ARF – Almost Ready to Fly

Zestaw zawierający podstawowe części do samodzielnego złożenia drona bez pozostałych niezbędnych elementów jak aparatura RC, odbiornik RC, gogle FPV, ładowarka, akumulator.

PNP – Plug and Play

Złożony zestaw KIT, w którym również brakuje aparatury RC, odbiornika RC, gogli FPV, ładowarki, akumulatora

BNF- Bind and Fly

Prawie gotowy do lotu dron zawierający w zestawie wszystkie niezbędne elementy do wzniesienia się w powietrze jak odbiornik RC, ładowarka, akumulator. Do wzniesienia się w powietrze brakuje jedynie własnej aparatury RC oraz (czasami) gogli FPV.

RTF- Ready to Fly

Jest to pełen, gotowy zestaw zawierający absolutnie wszystkie niezbędne elementy do wzniesienia się w powietrze. Wszystko jest ze sobą skonfigurowane i gotowe do lotu zaraz po wyjęciu z pudełka. W niektórych przypadkach może brakować tylko gogli FPV.

CZAS NA REKLAME! 😉

Nasz autorski model Avifly Volant 5″ oferowany jest we wszystkich wariantach wymienionych powyżej wraz z obszerną instrukcją w języku polskim oraz profesjonalnym zapleczem technicznym. Link do produktu poniżej.

https://avifly.pl/pl/drony-wyscigowe/dron-avifly-volant

.

.

Punkt czwarty- PODZESPOŁY

.

Jest to szczególnie istotny podpunkt nad którym warto spędzić najwięcej czasu.

-Czy użyte części są markowe?

-Czy są zaprojektowane tylko pod ten konkretny model?

Warto znaleźć odpowiedzi na te pytania, ponieważ od nich zależy jak łatwe oraz tanie będzie użytkowanie i serwisowanie wybranego modelu.

Tę uwagę szczególnie kieruję do osób, które planują zakup gotowych dronów w nietypowych kształtach lub do nietypowych zastosowań.

Tiny Whoop Tiny Hawk

Np. TinyHawk jest świetnym małym dronem, jednak przez dedykowane podzespoły w postaci ramy, kontrolera lotu AIO oraz silników ciężko go modyfikować.

Najmniej przejmować muszą się osoby, które decydują się na drony wyścigowe ze skali 5″, jako że rynek części do tej skali jest największy.

.

.

Punkt piąty- BUDŻET

.

Niestety ale w tym hobby nie warto oszczędzać. Kupowanie najtańszej „chińszczyzny” nigdy nie kończy się dobrze, a jedyne co może przynieść to masę frustracji.

Najlepiej wybierać produkty z jak największą ilością pozytywnych opinii, nawet jeżeli kosztują trochę więcej niż modele konkurencji.

„Co jeśli nie stać mnie nawet na najtańszy polecany model z wybranej skali?”

Wtedy najlepiej rozejrzeć się oczko niżej. Dla przykładu modele 3″ wykorzystują identyczną elektronikę co modele 5″ jednak ze względu na mniejsze rozmiary kosztują zauważalnie mniej. Oczywiście nie będą miały takich osiągów jak więksi bracia, lecz dla początkującego będzie to niezauważalne.

.

.

Punkt szósty- DECYZJA

.

Najtrudniejszy etap ze wszystkich. Jeżeli masz przed sobą kilka modeli o podobnych specyfikacjach porozglądaj się po forach i YouTube w poszukiwaniu niezależnych recenzji. Z pewnością każdy z wybranych modeli ma jakieś wady, a poznać je możesz jedynie z internetu lub po zakupie. Więc lepiej zrób dobry research. Powodzenia!

Comments

comments