CineWhoop – mały dron do niesamowitych nagrań

CineWhoop – mały dron do niesamowitych nagrań

13 lipca 2020 0 przez Jakub

Mały dron do niesamowitych nagrań? Co to jest CineWhoop?

 

 

Gdy drony zaczęły zdobywać coraz większe grono fanów, stale pojawiały się nowe zastosowania dla tego sprzętu latającego.  Najbardziej popularne stało się nagrywanie filmów z pokładu drona. Dzięki nim można było zdobyć oryginalne ujęcia z powietrza, a nagranie to było dużo tańsze niż w przypadku nagrywania z helikoptera.   W momencie, gdy technologia pozwoliła na miniaturyzację podzespołów drona, pojawiły się tak zwane „tiny whoopy„. Były to niewielkie drony, o ramie nie większej niż 3 cale między silnikami.  Niewiele było trzeba, żeby ktoś wpadł na pomysł połączenia obydwu tych zastosowań. Koncepcja nagrywania wysokiej jakości filmów za pomocą malutkiego drona momentalnie zyskała na popularności. W bardzo krótkim czasie ta konstrukcja zebrała szerokie grono fanów. 

 

Czym jest CineWhoop?

Jest to połączenie niewielkiego drona, wyposażonego w osłony i sprzętu nagrywającego obraz w wysokiej rozdzielczości.  Pierwsze CineWhoopy pojawiły się w momencie kiedy na „whoopie„- (dronie z osłonami na śmigła o rozpiętości ramion od 55mm do 250mm) zamontowano kamerę sportową GoPro Hero. Był to poniekąd nowy sposób nagrywania filmów, gdyż nareszcie dron mógł bezpiecznie latać bliżej człowieka. W bardzo krótkim czasie ta konstrukcja zaczęła przyciągać coraz większe grono entuzjastów. Cinewhoop znalazł zastosowanie w filmowaniu wesel, kręcenia Vlogów, czy spotow reklamowych.

 

Najpopularniejszą konstrukcją do wspomnianych wyżej zadań został mianowany 3-calowy dron z kamerą GoPro montowaną na przodzie drona. Taki dron daje nam swobodę ruchu. Kiedy potrzebujemy nagrać ujęcia z drona montujemy kamerę sportową na dronie. A po udanym locie kamerę odczepiamy, i korzystamy z niej dalej, a dron wędruje do plecaka. Takie rozwiązanie zmniejsza cenę samego drona, ponieważ nie potrzebujemy kupić kamery tylko i wyłącznie dedykowanej do drona, lecz możemy użyć naszej sportowej kamery.

Dodatkowo taki dron z uwagi na swoją wagę nie wymaga specjalnej licencji operatora drona.

 

 

Stopniowo zaczęły pojawiać się coraz to nowsze konstrukcje, wykorzystujące różne sprzęty nagrywające obraz.  Jednym z bardziej  kreatywnych pomysłów było zamontowanie specjalnie skonfigurowanej kamery insta 360 na ramie whoopa. Odpowiednie rozmieszczenie elementów kamery pozwoliło na nagrywanie obrazu dookoła drona, bez obecności jego ramy w kadrze.  Dzięki tej konstrukcji wytwórnia filmowa była w stanie nagrać sferyczne ujęcia z wewnątrz budynku.

 

 

 

Niektórzy użytkownicy podjęli próbę umieszczenia kamery GoPro na pokładzie whoopa. Po zmianie obudowy i zlikwidowaniu baterii, kamera „schudła” wystarczająco, aby malutki  dron mógł ją unieść.  W tym stanie niestety jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, jednak wielu ludzi stosuje to rozwiązanie.

 

 

Mniejsze i lżejsze konstrukcje dronów nie są w stanie podnosić ciężkiej kamery GoPro, bo  ważą mniej niż ona sama. Ale i ten problem udało się znakomicie rozwiązać. Do nagrywania obrazu w wysokiej rozdzielczości  użyto moduł DVR (ang. Device Video Recorder).  Jest on bezpośrednio połączony z kamerą tak, że ten sam obraz, który  dron wysyła do operatora, jest także nagrywany na karcie microSD. Obraz ten jest nieznacznie gorszy od obrazu nagranego przez kamerę GoPro.

 

  ( Więcej szczegółów)                        

                       

Przełomem okazała się premiera DJI FPV HD system, która zrewolucjonizowała rynek cinewhoopów. Jest to system, który przeysła obrazu do operatora w jakości 720p 120FPS w odróżnieniu od systemu analogowego, który wysyła w jakości 480p 30FPS. Obraz odbierany w goglach jest nieporuwnywalnie lepszej jakości od obrazu analogowego i nadaje się do nagrywania. Jest to idealny balans pomiędzy Jakością nagrywania, a lekkości i wymiarów sprzętu. Dodatkowo DJI FPV HD unit posiada slot na kartę SD, co pozwala na nagranie obrazu z pokładu drona w jakości 1080p 60FPS

                   ( Więcej szczegółów

Bliźniaczym produktem jest DJI Caddx Vista. Jest to kamera przesyłająca obraz HD jednak wagę i rozmiar podzespołu nagrywającego zmniejszono znacząco tak, aby mógł być zainstalowany na pokładzie drona ważącego niewiele ponad 100g. Oczywiście zostało to zrobione kosztem nagrywania obrazu na kartę SD bezpośrednio z kamery. Jednak dron wyposażony w taką kamerę nadal jest klasyfikowany jako cinewhoop z uwagi na to, że pozwala nagrać obraz w jakości HD. Tylko w tym przypadku obraz zapisywany jest na goglach DJI FPV a nie na pokładzie drona.

( Więcej szczegółów)            

 

 

 

 

 

 

Mocne i słabe strony CineWhoopa

Tego typu konstrukcja jest w stanie nagrać niepowtarzalne ujęcia z racji na swój rozmiar i budowę. Osłony pozwalają latać blisko ścian lub innych przeszkód, nie ryzykując znacznego uszkodzenia drona lub bliskiego otoczenia.  Ponadto spowalniają znacznie prędkość lotu, co pozwala nagrywać płynne ujęcia z bliska. Jednak na otwartej przestrzeni nie radzi sobie tak dobrze. Przy silnym wietrze już nie jest tak kolorowo. Każdy podmuch wiatru dla CineWhoopa jest problemem i potrafi on zmniejszyć komfort lotu. Najczęściej dron, który nagrywa obraz w wysokiej rozdzielczości, musi mieć na pokładzie dodatkowy sprzęt, co oznacza że dron będzie latał krócej przez dodatkowy ładunek. Gdy chcemy mieć lekkiego drona i zarazem nagrywać obraz w jakości HD należy zastanowić się nad DJI FPV unit. Ten sprzęt od DJI pozwala przesyłać cyfrowy obraz HD do operatora, który również można nagrać. Jedynym ograniczeniem dla tego rozwiązania jest zasięg sprzętu. Wraz ze wzrostem odległości maleje zasięg, co znacząco obiża jakość obrazu. Utrudnia to nagrywanie ładnego filmu na goglach DJI.

GoPro  DVR DJI FPV Vista DJI FPV Unit
Zapisywanie nagrania Na dronie Na dronie Na Goglach Na dronie
Waga ~90g
15g – 18g
~30g ~46g
Rozdzielczość 4k, 2.7k, 1080p, 720p 4k ,1080p, 720p, 640p
720p 1080p
Stabilizacja obrazu 9/10 4/10 7/10 7/10
Jakość Nagrywania 9/10 6/10 7/10 8/10

 

 

 

Czy to dla mnie?

Tu należy zadać sobie pytanie czego szukamy, oraz czego oczekujemy od naszego drona. Każdy indywidualnie musi przemyśleć czego tak naprawdę potrzebuje.  Może interesuje nas fotografia amatorska i szukamy nowych inspiracji. Albo chcemy nagrać wesele, lub imprezę z niecodziennej perspektywy. A może po prostu lubimy poszaleć dronem i potem oglądać nasze przeloty. Jeśli któraś z opcji pasuje do naszego przypadku to należy pozytywnie rozważyć kupno CineWhoopa. Ta nowoczesna platforma filmowa może się okazać dla nas rewelacyjnym zakupem, dzięki któremu zrealizujemy nasze plany i pasje. Dzięki niej możemy wykazać się własną inwencją twórczą, oraz kreatywnością do tworzenia nowych ujęć i filmów.  Wszystko zależy od naszych umiejętności i pomysłu. Na dodatek zła pogoda nas nie ogranicza, gdyż mniejszy dron lepiej sobie poradzi w zaciszu domowym.

 

 

 

Ale który wybrać…?

Tutaj mamy kilka opcji do wyboru. Jeśli chcemy postawić na wysokiej klasy sprzęt, można spróbować zainteresować się CineWhoopem z montowaną kamerą GoPro heroDzięki niemu będziemy mogli nagrać bardzo dobrej jakości materiał. przy stosunkowo długim czasie lotu jak na tą klasę dronów.

 

Natomiast w przypadku, gdy chcemy zacząć przygodę z nagrywaniem obrazu, rewelacyjnie spełni rolę dron z systemem :

DJI FPV HD System

 

 

Analogowy system FPV

 

 

 

W zależności od używanego systemu systemu FPV możemy wybrać drona z analogowym przesyłem obrazu lub z systemem DJI. W obydwu przypadkach dostaniemy bardzo dobrej jakości drona nagrywającego obraz Full HD. A na dodatek obydwa drony są jednymi z najmniejszych dronów na rynku, co pozwoli na niezapomniane loty nawet w domowym zaciszu.

 

Podsumowanie

Cinewhoop jest bez wątpienia jadną z ciekawszych odmian quadrokopterów. Ten ty drona wyróżnia niewielki rozmiar, oraz zwinność i płynność przelotu. Latanie nim da nam dużo frajdy, oraz będziemy mogli nagrywać oryginalne filmy. Niezależnie od wybranego modelu według nas każdy będzie zadowolony z podjętej decyzji o kupnie tego drona. Z własnego doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że ta konstrukcja zapewniła nam wiele godzin  lotów, oraz niesamowitą satysfakcję podczas oglądania własnych przelotów.

Comments

comments