Budowa drona AVIFLY cinewhoop

17 marca 2021 Wyłącz przez Dawid

Budowa drona AVIFLY Volant Cinewhoop

Użyte części:

Niezbędne narzędzia:

Rama drona FPV Cloud 149 HD

Po wyciągnięciu ramy z pudełka, aby przystąpić do składania należy odkręcić śruby mocujące górną płytę oraz odsłony na śmigła..

Rozmontowana rama cloud 149 przygotowana do montażu elementów

Rama po zdemontowaniu akcesoriów, przygotowana do montażu części.
Następnie należy przejść do rozpakowania oraz montażu silników. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie użyć zbyt długich śrub co może spowodować uszkodzenie uzwojenia silnika lub ESC. Dobrym nawykiem jest zabezpieczanie przewodów taśmą przed uderzeniem przez śmigła.

Rama drona FPV z zamontowanymi silnikami.

Po zamontowaniu silników należy zamontować śruby M2x10 oraz zabezpieczyć je nakrętkami samohamownymi. Te śruby będą mocowały kontroler lotu z ESC. Ponieważ rama może być używana z dwoma standardami mocowań 20×20 lub 30×30, my korzystamy z układu 20×20, więc śruby wkręcamy w otwory bliżej środka ramy.

Rama z śrubami mocującymi FC

Po zamontowaniu śrub możemy na nie założyć kontroler lotu z wcześniej założonymi wibroizatolarami (nalezy zwrócić uwagę, aby strzałka na  wskazywała na przód modelu). Również dla wygody zalecamy przylutowanie przewodów zasilających oraz kondensatora (strona na której znajduje się biały pas jest to -) Po włożeniu Kontrolera lotu, który ma wbudowane ESC lutujemy przewody od silników. Kolejność nie przewodów nie ma większego znaczenia, jeżeli nasz silnik będzie obracał się w odwrotną stronę niż powinien, możemy to poprawić później za pomocą oprogramowania.

Przylutowane przewody silników drona FPV

Możemy przystąpić do zamontowania kamery FPV, wkładamy wtyczkę do gniazda 3 pinowego w kamerze (gniazdo obok, służy do podłączenia kontrolera, którym możemy poruszać się po menu kamery). Następnie przykręcamy kamrerę do mocowań i wkładamy do ramy.

Montaż kamery FPV do drona FPV do nagrywania

Przewód od kamery należy skrócić na taką długość, aby przewody nie były zbyt długie, a jednocześnie aby nie były zbyt naciągnięte, taka sytuacja może spowodować późniejsze problemy z sygnałem z kamery. Żółty przewód odpowiada za przesyłanie sygnału, należy go przylutować do pola lutowniczego podpisanego VIN, czerwony do 5V, czarny do GND

Następnie należy przylutować dołączone do zestawu przewody do VTX, na tym etapie będzie nam o wiele łatwiej to zrobić, bo mamy lepszy dostęp do pól lutowniczych. Przyjęło się, że przewód w kolorze żółtym oznacza sygnał wideo, niebieski sterownie vtx np. za pomocą smart audio, czerwony zasilanie, czarny gnd.

Przylutowanie przewodów do nadajnika FPV

W zależności od tego, z jakiego odbiornika zamierzamy korzystać jest to odpowiedni moment na podłączenie do niego wtyczki z przewodami lub przylutowanie przewodów. Dobrą metodą, która powszechnie przyjęła się w budowie dronów FPV, jest zabezpieczenie odbiornika za pomocą rurki termokurczliwej. 

Montaż VTX oraz odbiornika do drona FPV

Następnym etapem jest zmontowanie półki która będzie jednocześnie mocowaniem odbiornika oraz VTX i uchwytem na anteny, za pomocą śrub, nakrętek samohamujących oraz plastikowych elementów. Mocowanie anten od odbiornika odbywa się na opasce zaciskowej, która ma uciętą końcówkę, należy przeciągnąć ją przez otwory tak aby była wygięta pod kątem ok 45 stopni, na leży na nie naciągnąć rurki termokurczliwe aby je dodatkowo zabezpieczyć. Antenę od nadajnika video przeciągamy przez rurkę. 

Montaż półki z elektroniką do drona FPV

Półkę nasuwamy na słupki w tylnej części drona, jeśli wchodzą zbyt ciasno warto spróbować podgrzać tę część podgrzać za pomocą suszarki. Po nasunięciu należy przytwierdzić konstrukcję do ramy za pomocą śrub m2 oraz nakrętek samohamownych.

Wygląd drona FPV na aktualnym etapie

Jest to jeden z ostatnich etapów budowy, pozostaje jedynie przykręcić śmigła, ducty oraz górną płytę. Po konfiguracji możemy śmiało udać się na pierwsze loty.

avifly cinewhoop w pełni złożony

Kopia ustawień jest dostępna tutaj. 
Model można zakupić tutaj. 

Comments

comments